preloader
Scroll to top

Istorija

1944 m., tuometiniame Kauno universitete, savo veiklą pradėjo tautinių šokių ratelis, greta kurio ilgainiui pradėjo formuotis liaudies instrumentų orkestras bei vokalinė grupė, o po penkerių metų rugsėjį šie žanrai buvo sujungti į vieną didelį tautinio meno ansamblį. Pirmuoju ansamblio vadovu buvo pakviestas Kauno valstybinio dramos teatro koncertmeisteris Aloyzas Čižas. Jau 1950 m. ansamblio gretas sudarė 70 muzikalių ir veiklių studentų.

Vos per keletą pirmųjų ansamblio gyvavimo metų, aukštas meninis lygis pakerėjo ne tik žiūrovus, tačiau ir nešė pergales įvairiuose konkursuose. 1950 m. laimėtos varžybos su Vilniaus universiteto ansambliu Dainų šventės peržiūroje ir 1951 m. pavasarį Vilniaus Filharmonijoje dėl teisės dalyvauti tų metų spalio mėnesį vykusioje Visasąjunginėje meninės saviveiklos kolektyvų peržiūroje. Joje, jau kaip Kauno Politechnikos instituto dainų ir šokių ansamblis, ansamblių grupėje laimėjo pirmąją premiją. Nuo pat įkūrimo ansamblis aktyviai koncertavo visoje Lietuvoje, todėl jau 1952 m. pavasarį Kauno politechnikos instituto trečiuosiuose rūmuose įvyko 100-sis kolektyvo koncertas. 1955 m. ansamblis laimėjo absoliučiai geriausio LSSR ansamblio vardą ir tų pačių metų vasara pirmą kartą išvyko už Sovietų sąjungos ribų – kartu su Vilniaus universiteto ansambliu koncertavo Varšuvoje vykusiame Pasaulio jaunimo ir studentų festivalyje. Tais pačiais metais ansamblio koncertą Vroclavo sporto halėje stebėjo net 20,000 žiūrovų.

1963 metais ansambliui buvo suteiktas „Nemuno“ vardas ir tų pačių metų žiemą, pirmojo koncerto televizijoje metu, kolektyvas Lietuvai oficialiai buvo pristatytas šiuo vardu. 1964 m. „Nemunas“ koncertavo Vokietijos demokratinėje respublikoje. 1965 m., koncertinės kelionės metu plaukiant laivu buvo aplankytos Dunojaus šalys, o 1966 m. ansamblis pirmą kartą kirto geležinę uždangą ir koncertavo Suomijoje. Didelę reikšmę ansamblio istorijoje turi 1967 metų kelionė į Kanadą, kur ansamblis koncertavo Expo’67 parodoje. Šios kelionės metu ansambliečių iš Kanados lietuvių perimta lietuvių liaudies daina „Stoviu aš parimus“ tapo „Nemuno“ himnu, giedamu tik iškilmingiausiomis progomis. 1969 m. ansambliui švenčiant 20 metų jubiliejų įvyko 1000-sis koncertas.

1978 m. „Nemunas“ pirmasis iš Lietuvos tautinio meno saviveiklos kolektyvų parengė vientisą koncertinę programą „Nemuno daina“ – tuo metu tai buvo didelis meninis pasiekimas.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, „Nemunas“ su koncertinėmis programomis daug keliauja po Europą, dalyvauja Pasaulio lietuvių bei studentų dainų šventėse, įvairiuose festivaliuose, o pastaruoju metu vis aktyviau bendradarbiauja su kitomis studentų organizacijomis bei dalyvauja visuomeninėje veikloje.

Tautinio meno ansamblis „Nemunas“ yra pelnęs daugybę apdovanojimų, pripažintas geriausiu meno kolektyvu ne tik buvusioje Sovietų Sąjungoje, bet ir jau nepriklausomoje Lietuvoje pelno aukščiausius apdovanojimus: 2001 ir 2020 metais ansamblis buvo apdovanotas aukščiausiu Lietuvos nacionalinio kultūros centro apdovanojimu – „Aukso paukšte“, yra konkursų „Kadagys“ 2001 ir „Klumpakojis“ 2006 nugalėtojai, 2010 metais ansamblis konkurse „Klumpakojis“ buvo antras, o konkurse „Kadagys“ laimėjo pirmąją vietą.